ДОМ нобеловца Александра Солжењицина постаће место сусрета Московљана и српских великана Михајла Пупина и Николе Тесле. Изложба посвећена проналазачима светског гласа, под покровитељством председника Томислава Николића, биће отворена данас.
- Унеско је ову годину прогласио Пупиновом, у знак сећања на научника који је својим делом обележио минули век телекомуникација. Пупин је, нажалост, недовољно познат у Русији, за разилику од Николе Тесле. Зато смо одлучили да део изложбе буде посвећен Тесли, чију 160-годишњицу рођења обележавамо наредне године - говори нам Александар Влајковић, председник Организационог одбора за обележавање Пупинових јубилеја.
Влајковић подсећа да је Тесла проналазач радија. Овај изум му је украо његов сарадник Маркони, али је Врховни суд САД пресудио да је то Теслино дело.
- Несумњиво је да су Пупин и Тесла обележили век телекомуникација, а то је време у коме живимо и које је пред нама - каже Влајковић.
Изложба у Дому Солжењицина биће отворена месец дана. Садржи педесетак експоната који су хронолошки поређани. Углавном су то панои колажног типа на којима су насликани Пупинов живот и дела. Представљени су његов родни Идвор, Колумбија универзитет, на коме је Пупин предавао, његови проналасци, породица, пријатељи... Поставка говори и о његовим научним признањима, као и Пулицеровој награди коју је добио за аутобиографско дело "Од пашњака до научењака". Део изложбе посвећен је Пупиновом патриотском раду, а завршава се његовим одласком на вечни починак на Вудлон гробљу крај Њујорка.
ПОМОЋРЕАЛИЗАЦИЈУ изложбе подржао је Александар Чепурин, амбасадор Русије у нашој земљи. Пројекат "Пупин и Тесла" у Москви помогли су Виктор Москвин, директор Дома "Александар Солжењицин", и његова колегиница Татјана Иринархова. - У знак сећања на овај диван догађај дароваћемо им портрете Пупина и Тесле - открива Влајковић.
- Посетиоцима ће свакодневно бити приказиван документарни филм о Пупину, који је титлован на руском језику - каже Влајковић.
- Неизмерно смо срећни што се ова изложба догађа на једном изузетном месту као што је Дом руске дијаспоре који носи име Александра Солжењицина. Срби необично цене великог руског књижевника. Солжењицина ће памтити не само као писца, већ и као великог интелектуалца који је осудио оне који су бомбардовали српски народ. Поносни смо што је он прихватио да прими високи српски Орден Светог Саве, а знамо да му је пријало то признање.
Солжењицин је као дисидент провео више од 20 година у Швајцарској и Америци. Био је најпознатији припадник руске дијаспоре, али и велики патриота.
- Готово подједнако свој српски народ волео је наш Михајло Пупин - говори Влајковић. - Пупин је био најзначајнији Србин свих времена наше дијаспоре. Много је учинио за свој народ, помажући му на разне начине. И баш као што је Солжењицин пропагирао православно патриотске идеје, то је чинио и наш Пупин. Никада није прикривао српски патриотизам иако је из практичних разлога имао и америчко држављанство. Волео је православље и све православне народе. Волео је српску православну цркву. Док је нису имали у Њујорку, где је живео, ишао је у руску цркву. Пупин је био грађанин света, али је своје увек носио у срцу.
ИЗЛОЖБА посвећена Пупину путоваће и у Аустралију. Биће постављена у тамошњем парламенту у Канбери, а потом у више аустралијских градова.
- Ове године обележавамо и 80 година од Пупинове смрти. Захваљујући Пупиновим проналасцима пре сто година, телефонске жице са атлантске обале стигле су на обалу Пацифика и пренеле први људски глас преко континента - објашњава председник Организационог одбора за обележавање годишњице Пупинових јубилеја.