ТОКОМ Другог светског рата, у Београду је било око 5.000 илегалаца под командом генерала Драже Михаиловића, од којих је половина била наоружана и за 24 часа могла да буде мобилисана. Многи од њих су стрељани у Јајинцима, завршили у Маутхаузену или погинули у борби с партизанима. Тврди ово Милослав Самарџић, аутор документарног серијала "Краљевина Југославија у Другом светском рату", чије ће прве три епизоде у четвртак премијарно бити приказане у сали "Кинотеке", у Кошутњаку.Серијал од 18 епизода откупила је државна ТВ Пољске, у току су преговори с француском ТВ, а неколико епизода било је приказано и у Бањалуци. Међу илегалцима, Самарџић посебно помиње потпуковника Жарка Тодоровића Валтера, команданта београдских илегалаца од маја 1941.
- Надмудривао је Немце до марта 1943. Операција "Валтер", окончана његовим заробљавањем, била је највећа коју је Гестапо спровео на Балкану. Тодоровић је био један од малобројних четника који су преживели Маутхаузен. После рата постаје пуковник француске армије, а потом високи чиновник француске владе. Као и друге четничке официре који су преживели рат, комунисти су га прогласили за ратног злочинца.
ИМА и оних који верују да су делови његове биографије искоришћени за снимање филма "Валтер брани Сарајево", а потере Гестапоа за београдским четничким илегалцима, тврди Самарџић, овековечене су у ТВ серији "Отписани", али с комунистима у главним улогама.
Такође помиње мајора Александра Михајловића Вилија, шефа београдских илегалаца после хапшења Валтера, који је погинуо у сукобу са Озном, 1. маја 1945. у Београду. Затим Богдана Милутиновића, студента који је са браћом Николом и Владетом Пашићем, унуцима премијера Николе Пашића, један од првих организатора београдске илегале. Гестапо га хапси 1943. и стреља у септембру, у Јајинцима. У Јајинцима је стрељан и Георгије Јововић, рођен у Русији. Међу ликвидиранима је и Тихомир Јакшић из Београда, радио-телеграфиста. Ухапшен је код радио-станице, на мансарди стана у Краља Александра 94. Вукоман Арачић, свршени матурант, у лето 1944. препливао је Дунав и пренео поруку патријарху Гаврилу и епископу Николају, у Војловици. При повртаку, немачка стража га рањава. Умро је од сепсе у октобру 1944.
Британски краљ Џорџ Шести и краљ Петар Други у Лондону, током рата
- ТВ серија прати догађаје на основу најновијих историјских открића, без трага индоктринације из социјалистичке ере. Историчари и сведоци говоре о узроцима рата, геноциду у Хрватској, устанку 1941, одмаздама, као и о два највећа грађанска рата која су се одигравала паралелно: Срби - Хрвати и Југословенска војска - партизани. Саговорници су интервјуисани у Србији, Словенији, Италији, Канади, Америци и Великој Британији - каже Самарџић.
Серија обилује документарним снимцима, од којих се многи приказују премијерно. Ту су снимци посете краља Петра Другог председнику Рузвелту, у Белој кући 1942, затим сусрет генерала Драже Михаиловића и америчког пуковника Мекдауела 1944, разговори са обореним америчким пилотима које су спасли четници (мисија "Халјард"), снимци британских и америчких испорука оружја и опреме партизанима...
Жарко Тодоровић, после Маутхаузена, у француској униформи
- Набавили смо из словеначке кинотеке у Љубљани филм када словеначки четници полажу заклетву краљу Петру Другом, 6. септембра 1943. Такође имамо филм кад Рузвелт поклања ескадрилу "летећих тврђава", на аеродрому "Болинг филд", код Вашингтона, у октобру 1943, Југословенској војсци - каже Самарџић, и закључује да се то не зна, јер су после неколико дана Американци склонили југословенске ознаке и уврстили авионе у своју авијацију.

СНИМЦИ СТИГЛИ ИЗ ВАШИНГТОНА
ЗА серију је набављено и 450 минута архивских филмских снимака из Националног архива, у Вашингтону, и 150 минута из Југословенске кинотеке, у Београду. Ту су и филмски и аудио-снимци из приватних колекција. Историјски консултанти су пуковник у пензији мр Драган Крсмановић, бивши директор Војног архива, и историчар Милутин Велисављевић. Стручни консултант и продуцент је Милисав Чумић из Велике Британије.

ЂУКИЋ, КАЛАБИЋ...
СЕРИЈА је рађена у продукцији крагујевачких "Погледа". У њој, између осталих, говоре др Душан Ђукић, син генерала Свете Ђукића, Ангелина Калабић, сестра Николе Калабића, словеначки четник Урош Шуштерич, који је требало да буде сведок у поступку рехабилитације ратног премијера Милана Недића, амерички пилоти Артур Џибилијан и Клар Мозгроу, које су четници спасли, некадашњи припадници Омладинског штаба 501, Церског, Пожешког, Топличког, Личко-кордунашког корпуса...